Efficient and small = 1 button + 3.5“ display
Particularly suitable for the first attack.
1 button widely sized for easy use with gloves that gives access to ON/OFF, Still image and/or Photo shooting and Video recording.
Fire colouring mode as standard + Search colouring mode as option.
LiFePO4 batteries (Lithium Iron Phosphate) are differentiated from Lithium Ion batteries. A LiFePO4 pack is more resistant to high temperatures (no emission of gas up to 140°C, no explosion).
Efficient and simple because of its unique action button, Leader TIC 3.1 LR1000 Long Range thermal imaging camera is particularly suitable for Search & Rescue operations in large open fields such as sea, mountain, country side, desert…
Compact, lightweight and incorporating a wide range of temperature measurement (-40°C to +1150°C), it was designed for ease of use. Ideal for rescue operations, search for missing persons, rescue or surveillance teams searching for and locating people at night, in rough or smoky environments.
Resistant to fire, robust, with germanium window to protect the internal electronics, using a wide-angle lens (H 51° V 40°) and an ultra-sensitive infrared sensor (17μ Silicon Amorphous aSi 384 x 288), Leader TIC 3.1 LR1000 confirms its status of thermal imaging camera for field
For thermal cameras that have Video or Picture function, a wireless transmission kit is available as an option to be plugged for streaming live the images on 3 digital devices simultaneously (mobile, tablet, computer)! It is useful for trainings or special operations.
| LEADER TIC 3.1 LR1000 | |
|---|---|
| Dimensions | 165 (L) x 140 (W) x 85 (H) mm (+110mm with optional pistol grip) |
| Weight | 990g with 2 batteries (pistol grip +170g) |
| Display | 3.5“ LCD / 320 x 240 (76.800 Pixel) Backlighted / Brightness: 800 cd/m2 |
| Frequency | 60 Hz Fps |
| T°C Range | -40° to +1150°C |
| Colorization | Standard: Fire Option: Search |
| Housing | |
|---|---|
| Material | PUR / Elastomer |
| Drop Test | 2 m on concrete |
| IP | IP67 / 1 meter 30 minutes |
| Heat resistance | 150°C for 15 min / 260°C for 5 min |
| Sensor | |
|---|---|
| Type | Uncooled 17µ Amorphous Silicon (aSi) Resolution 384 x 288 |
| Spectral range | 7 - 14 μm |
| T°C sensitivity | NETD: <40mK (<0,04°C) |
| Optics | |
|---|---|
| Material | Carbon and anti reflex coated lens protected by an Infrared window |
| Lens | LR1000 = 35 mm |
| Focus | LR1000 = 5m to infinity / F/1.5 speed |
| Visual field / FOV | LR1000 = H: 9.4° / V: 7° / Diagonal: 11.7° |
| General | |
|---|---|
| Power supply | LiFePO4 batteries (85g) |
| Running time (20°C) with Eco-Boost-System since October 2018 |
> 8h (2 batt) / > 4h (1 batt) > 6h (2 batt) with non-active video > 5h (2 batt) with recording video |
| Boot time | < 5 sec |
| Charging voltage | 12/24 VDC or 100-240 VAC |
| Charging time (for 2 batt / consider half for 1 batt) |
Charging time (for 2 batt / consider half for 1 batt) Charging bay: ~ 2h Mains charger: 100% in ~ 2h 90% in ~ 1h30, 80% in ~ 1h20 |
| Charging cycles | > 5000 |
| Memory (optional) | 8 GB internal SD card (8h video or 1000 pics) |
| Warranty | 5 years on camera / 6 years on batteries / 10 years on thermal sensor / 1 year on accessories (chargers, charging bay, etc...) |