Efficient and versatile = 3 buttons + 4" display
Particularly suitable for the first attack.
3 large sized buttons for easy use with gloves that give access to functions ON/OFF, Zoom x2 x4, Colouring modes, Still image, Picture shooting, Video recording, Picture gallery, Laser pointer, etc.
3 colouring modes as standard: Fire, Search and Inverse + 2 optional colouring modes: Cold and Multicolour.
LiFePO4 batteries (Lithium Iron Phosphate) are very different from Lithium Ion batteries. They are more resistant to high temperatures (no emission of gas up to 140°C, no explosion).
Effective and versatile thanks to its 3 action buttons, and equipped with a large 4'' screen, Leader TIC 4.3 thermal imaging camera is particularly suitable for indoor fire attacks.
Combined with its compact size (990 g), this TIC has all the important features for fire operations (5 colouring modes, Video recording, Photo shooting, Laser pointer, Zoom, etc.) It incorporates an ultra-sensitive infrared sensor (17μ Silicon Amorphous aSi 384 x 288), a germanium window to protect the internal electronics and a wide-angle lens (H 51° V 40°).
Leader TIC 4.3 thermal imaging camera has the status of a fire attack camera and is ideal for fire operations, search for missing persons and areas on fire.
Also, an optional wireless transmission kit can be plugged for live image streaming on 3 digital supports (mobile, tablet, computer) at the same time! This is useful for training purpose or special ops.
| LEADER TIC 4.3 320X240 | |
|---|---|
| Dimensions | 175 (L) x 145 (W) x 97 (H) mm (H= +110 mm with optional pistol grip) |
| Weight | 990g with 2 batteries / 905g with 1 battery (+170g with optional pistol grip) |
| Display | 4“ LCD / 320x240 (76.800 px) / Backlighted / Brightness: 800cd/m2 |
| Frequency | 60 Hz Fps |
| Temperature Range | -40° to +1150°C |
| Colorization | Standard: Fire, Search, Inverse Option: Cold Finder, Multicolor |
| Housing | |
|---|---|
| Material | PUR / Elastomer |
| Drop Test | 2 m on concrete |
| IP | IP67 / 1 meter 30 minutes |
| Heat resistance | 150°C for 15 min / 260°C for 5 min |
| Sensor | |
|---|---|
| Micro bolometer type | Uncooled 17µ Amorphous Silicon (aSi) Resolution 384x288 (110 592 px) |
| Spectral range | 7 - 14 μm |
| Temperature sensitivity | NETD: <40mK (<0,04°C) |
| Optics | |
|---|---|
| Material | Carbon and anti reflex coated lens protected by an Infrared window |
| Focus | 0,35 m to infinity / F/1.3 speed |
| Visual field / FOV | H: 51° / V:40° / D: 65° |
| General | |
|---|---|
| Power supply | LiFePO4 rechargeable batteries (85g) |
| Running time (20°C ) with Eco-Boost-System since October 2018 |
> 8h (2 batt) / > 4h (1 batt) > 6h (2 batt) with non-active video > 5h (2 batt) with recording video |
| Boot time | < 5 sec |
| Charging voltage | 12/24 VDC or 100-240 VAC |
| Charging time (for 2 batt / consider half of 1 batt) |
Charging bay: ~1h30 Mains charger: 100% in ~2h 90% in ~1h30, 80% in ~1h20 |
| Charging cycles | > 5000 |
| Memory (optional) | 8 GB internal SD card (8h video + 1000 pictures) |
| Warranty | 5 years on camera / 6 years on batteries / 10 years on thermal sensor / 1 year on accessories (chargers, charging bay, etc...) |