Efficient and versatile = 3 buttons + 3.5" display
Particularly suitable for the first attack.
3 large sized buttons for easy use with gloves that give access to functions ON/OFF, Zoom x2 x4, Colouring modes, Still image, Picture shooting, Video recording, Picture gallery, Laser pointer.
3 colouring modes as standard: Fire, Search and Inverse + 2 optional colouring modes: Cold and Multicolour.
LiFePO4 batteries (Lithium Iron Phosphate) are differentiated from Lithium Ion batteries. A LiFePO4 pack is more resistant to high temperatures (no emission of gas up to 140°C, no explosion).
Efficient and versatile because of its 3 action buttons, the Leader TIC 3.3 LR1000 Long Range thermal imaging camera is particularly suitable for Search & Rescue operations in large open fields such as sea, mountain, country side, desert…
Combined with its compact size (870 g), this TIC has all the important features for rescue operations, search for missing persons, rescue or surveillance teams searching for and locating people at night, in rough or smoky environments (5 colouring modes, Video recording, Photo shooting, Laser pointer, Zoom, etc.) It incorporates an ultra-sensitive infrared sensor (17μ Silicon Amorphous aSi 384 x 288), a germanium window to protect the internal electronics and a wide-angle lens (H 51° V 40°).Leader TIC 3.3 LR1000 Long Range thermal imaging camera has the status of a field attack camera.
Also, an optional wireless transmission kit can be plugged for live image streaming on 3 digital supports (mobile, tablet, computer) at the same time! This is useful for training purpose or special ops.
| Leader TIC 3.3 LR1000 |
|
|---|---|
| Dimensions | 165 (L) x 140 (W) x 85 (H) mm (H: +110 mm with optional pistol grip) |
| Weight | 990g with 2 batteries (+170g with pistol grip) |
| Display | 3.5“ LCD / 76.800 Pixel Backlighted / Brightness: 800 cd/m2 |
| Frequency | 60 Hz Fps |
| Temperature Range | -40° to +1150° C |
| Colorization | Standard: Fire, Search, Inverse Option: Cold Finder, Multicolor |
| Housing | |
|---|---|
| Material | PUR / Elastomer |
| Drop Test | 2 m on concrete |
| IP | IP67 / 1 meter 30 minutes |
| Heat resistance | 150°C for 15 min / 260°C for 5 min |
| Sensor | |
|---|---|
| Type | 17µ Amorphous Silicon (aSi) Resolution 384x288 |
| Spectral range | 7 - 14 μm |
| Temperature sensitivity | NETD: <40mK (<0,04°C) |
| Optics | |
|---|---|
| Material | Carbon and anti reflex coated lens protected by an Infrared window |
| Lens | LR1000 = 35 mm |
| Focus | LR1000 = 5m to infinity / F/1.5 speed |
| Visual field / FOV | LR1000 = H: 9.4° / V: 7° / Diagonal: 11.7° |
| Akkus | |
|---|---|
| Typ | LiFePO4 (Lithium Eisen Phosphat) / 2.5Ah at 6.6V / 85g |
| Sicherheit | Explodiert nicht bei hohen Temperaturen |
| Betriebsdauer (bei 20°C) mit Eco-Boost-System seit Oktober 2018 verfügbar | Ohne Video/Foto Funktion: >8h (2 Akkus) / >4h (1 Akku) Mit: >6h (2 Akkus) ohne Videoaufzeichnung / >5h (2 Akkus) mit Videoaufzeichnung |
| Ladespannung | 12-24 VDC oder 100-240 VAC |
| Ladedauer 2 Akkus (die Hälfte bei 1 Akku) | Ladekabel & Ladeschale: 100% in ~2h, 90% in ~1h30, 80% in ~1h20 |
| Ladetemperatur | 0°C bis 45°C bei Raumtemperatur |
| Anz. Ladezyklen | > 5000 Ladezyklen |
| General | |
|---|---|
| Power supply | LiFePO4 batteries (85g) |
| Running time (20°C ) with Eco-Boost-System since October 2018 |
> 8h (2 batteries) / >4h (1 battery) > 6h (2 batteries) with non-active video > 5h (2 batteries) with recording video |
| Boot time | < 5 sec |
| Charging voltage | 12/24 VDC or 100-240 VAC |
| Charging time (for 2 batt / consider half for 1 batt) |
Charging bay: ~1h30 Mains charger: 100% in ~2h 90% in ~1h30, 80% in ~1h20 |
| Charging cycles | > 5000 |
| Memory (optional) | 8 GB internal SD card (8h video or 1000 pics) |
| Warranty | 5 years on camera / 6 years on batteries 10 years on thermal sensor / 1 year on accessories (chargers, charging bay, etc...) |