Efficient and small = 1 button + 4" display
Particularly suitable for the first attack.
1 button widely sized for easy use with gloves that give access to ON/OFF, Still image and/or Photo shooting and Video recording.
Fire colouring mode as standard + Search colouring mode as option.
LiFePO4 batteries (Lithium Iron Phosphate) are very different from Lithium Ion batteries. They are more resistant to high temperatures (no emission of gas up to 140°C, no explosion).
Effective and simple thanks to its unique action button, and equipped with a large 4'' screen, Leader TIC 4.1 thermal imaging camera is particularly suitable for indoor fire attacks.
Compact, lightweight and incorporating a wide range of temperature measurement (-40°C to +1150°C), it was designed for ease of use. Ideal for fire operations, search for missing persons, areas on fire, etc.
Resistant to fire, robust, with germanium window to protect the internal electronics, using a wide-angle lens (H 51° V 40°) and an ultra-sensitive infrared sensor (17μ Silicon Amorphous aSi 384 x 288), Leader TIC 4.1 confirms its status of thermal imaging camera for fire attack.
For thermal cameras that have Video or Picture function, a wireless transmission kit is available as an option to be plugged for streaming live the images on 3 digital devices simultaneously (mobile, tablet, computer)! It is useful for trainings or special operations.
| LEADER TIC 4.1 320X240 | |
|---|---|
| Dimensions | 175 (L) x 145 (W) x 97 (H) mm (H= +110mm with optional pistol grip) |
| Weight | 990g with 2 batteries / 905g with 1 battery (+170g with optional pistol grip) |
| Display | 4“ LCD / 320 x 240 (76.800) px / Backlighted / Brightness: 800cd/m2 |
| Frequency | 60 Hz Fps |
| T°C Range | -40° to +1150°C |
| Colorization | Standard: Fire Option: Search |
| Housing | |
|---|---|
| Material | PUR / Elastomer |
| Drop Test | 2 m on concrete |
| IP | IP67 / 1 meter 30 minutes |
| Heat resistance | 150°C for 15 min / 260°C for 5 min |
| Sensor | |
|---|---|
| Micro bolometer type | Uncooled 17µ Amorphous Silicon (aSi) Resolution 384 x 288 (110 592 px) |
| Spectral range | 7 - 14 μm |
| T°C sensitivity | NETD: <40mK (<0,04°C) |
| Optics | |
|---|---|
| Material | Carbon and anti reflex coated lens protected by an Infrared window |
| Focus | 0,35 m to infinity / F1.3 speed |
| Visual field / FOV | H: 51° / V:40° / D: 65° |
| General | |
|---|---|
| Power supply | LiFePO4 rechargeable batteries (85g) |
| Running time (20°C) with Eco-Boost-System since October 2018 |
> 8h (2 batt) / > 4h (1 batt) > 6h (2 batt) with non-active video > 5h (2 batt) with recording video |
| Boot time | < 5 sec |
| Charging voltage | 12/24 VDC or 100-240 VAC |
| Charging time (for 2 batt / consider half for 1 batt) |
Charging bay: ~ 1h30 Mains charger: 100% in ~ 2h, 90% in ~1h30, 80% in ~1h20 |
| Charging cycles | > 5000 |
| Memory (optional) | 8 GB internal SD card (8h video or 1000 pics) |
| Warranty | 5 years on camera / 6 years on batteries / 10 years on thermal sensor / 1 year on accessories (chargers, charging bay, etc...) |